صفحه اصلی

راهنمای کاربری

يكي از مزيت هاي برجسته تكنيكاليست يوزفرندلي بودن و راحتي كاربر در استفاده از آن مي باشد ولي براي آشنايي كلي با سايت شرح مختصري از چهار بخش اصلي آن داده مي شود.

1- ديدبان بازار

در اين منو يك جدول مي بينيد كه شامل تعدادي سطر و ستون مي باشد. در بالاي آن هم سه دراپ داوون براي انتخاب هدفمند سهام وجود دارد.

در اولين دراپ داوون شما امكان انتخاب يكي از بازار هاي بورس تهران و يا فرابورس ايران را داريد كه مثلا با انتخاب يكي از آنها فقط نمادهاي مربوط به همان بازار در دراپ داوون سوم نمايش داده خواهد شد.

در دراپ داوون دوم امكان محدود كردن گروه به شما داده شده است به طوريكه با انتخاب يك يا تعدادي از گروه هاي بازار فقط سهام مربوط به آنها در دراپ داوون سوم نمايش داده خواهد شد.

در نهايت كليه نمادهايي كه از دو فيلتر قبلي عبور كرده اند در دراپ داوون سوم نمايش داده مي شود و شما مي توانيد با انتخاب يك يا تعدادي از آنها و زدن دكمه نمايش اطلاعاتشان را در جدول مشاهده كنيد.

در جدول هر سطر مربوط به يك نماد بوده و ستون هاي مختلفي وجود دارد. در ستون اول نمادها هستند كه مي توانيد نماد خاصي را جستجو كنيد. در 5 ستون بعدي قيمت پاياني سهم به همراه اطلاعات تكنيكي وجود دارد و مي توانيد با محدود كردن و يا سورت كردن اين اطلاعات به سهام مد نظر  خود برسيد. اين اطلاعات شامل حمايت ها و مقاومت هاي سهم به همراه ميزان فاصله آن با قيمت پاياني در داخل پرانتر مي باشد.

در ستون بعدي سه عمليات وجود دارد كه به ترتيب براي مشاهده نظرات مدير سامانه، انتقال سهم به جدول سهام مورد علاقه و ارسال نظر و سوال مي باشد. همچنین گزینه نمودار این امکان را به شما می دهد که نمودار قیمتی به همراه محدوده های حمایت یو مقاومتی را مشاهده کنید که دید بسیار خوبی برای تصمیم گیری به شما می دهد.

در سه ستون بعدی اطلاعاتی راجع به حجم معاملات سهم ها نظیر میانگین حجم 3 روز گذشته، میانگین حجم یک ماه گذشته و درصد رشد حجم معاملات وجود دارد.

دو ستون اخر مربوط به تاريخ بروز رساني قيمت پاياني و ساير اطلاعات سهم مي باشد.

نمایی از جدول،

2- منوي سهام مورد علاقه

در اين منو مي توانيد جدول تعدادي از سهام كه مد نظر شما هستند و علاقه مند هستيد هميشه اطلاعات آنها را مشاهده كنيد را داشته باشيد. اين جدول در واقع همان سهم هايي هستند كه در منوي ديدبان بازار گزينه ستاره را براي آنها فعال كرده ايد.

3- منوي هشدارها

منوي هشدارها اين امكان را به شما مي دهد كه براي سهم مورد نظر يك محدوده قيمتي به صورت درصد نسبت به اطلاعات تكنيكي آورده شده در جدول تعريف كرده و تكنيكاليست با ورود قيمت پاياني سهم به محدوده تعريف شده شما را مطلع مي سازد.

 براي مثال "با ورود نماد آ س پ به 2 درصدي اولين حمايت مرا مطلع كن"

بيانگر آن است كه هنگام ورود قيمت پاياني سهم به محدوده 2% بالاتر و پايين تر از اولين حمايت به شما اطلاع رساني شود.

4- منوی تحلیل تکنیکالیست از سهم ها

در این قسمت تحلیلگران تکنیکالیست تحلیل تشریحی از برخی سهم ها را در اختیار کاربران قرار می دهند.

4- صندوق پيام

در صندوق پيام 3 نوع پيام براي شما ارسال خواهد شد. يكي مربوط به هشدارهايي است كه خودتان تعريف كرده ايد و دوتاي ديگر مربوط به سهام مورد علاقه شما مي باشد اگر نظر جديدي توسط كاربران يا مدير روي سهم قرار گيرد و يا اطلاعات تكنيكي آن بروز شود، تكنيكاليست آن را به شما اطلاع مي دهد.


* استراتژي تحليل تكنيكال و بدست آوردن محدوده هاي حمايتي و مقاومتي در نرم افزار تكنيكاليست به اين صورت مي باشد:

- تحليل روندي: استفاده از خطوط روند و كانال همچنين پيوت هاي مينور و ماژور قبلي

- تحليل اليوت: استفاده از موج شماري اليوت  و تعيين اهداف موجهاي روندي و اصلاحي با توجه به سطوح فيبوناچي

- تحليل الگوها: استفاده از اهداف الگوهاي ايجاد شده در نمودار

- تحليل انديكاتورها: توجه به موقعيت انديكاتورهاي مكدي و آر اس آي و همچنين ميانگين متحرك 200 روزه

- تحليل واگرايي: توجه به وقوع واگرايي در انديكاتورهاي مكدي و آر اس آي براي تعيين نقاط بازگشتي

- استفاده از ابزار خاص مانند گن، چنگال اندورز و ...

- توجه به سطوح رواني

- نمودار اصلي در تايم فريم روزانه تحليل مي شود و نيم نگاهي هم به نمودارهاي هفتگي و يك ساعت داريم.

- از نمودار كندل استيك استفاده مي شود.

- در انديكاتور مكدي از تنظيمات 12-26-9 و در آر اس آي از 14 استفاده مي شود.


 

* در صورت شكست سطوح حمايتي و يا مقاومتي بروز رساني اطلاعات سهم ظرف مدت يك روز انجام خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که معیار تکنیکالیست برای شکست، تثبیت قیمت پایانی بالاتر از 3 درصد سطح مقاومتی و پایینتر از 3 درصد سطح حمایتی می باشد. لذا در صورتی که در اطلاعات مشاهده کردید که قیمت پایانی کمی از سطوح آورده شده عبور کرده است و اطلاعات هنوز بروز نشده به این معنی می باشد که تحلیلگر هنوز از شکست سطح مطمئن نشده است و احتمال بازگشت وجود دارد.